Organisaatio

Operatiivinen johto

Toiminnanjohtaja
Marko Lahikainen
marko.lahikainen@atv-marketing.fi
0400 414 221

Marko Lahikainen toimii FC Viikinkien toiminnanjohtajana. Markolla on runsaasti kokemusta niin jalkapallosta kuin myös salibandysta, jälkimmäisen parista on osoituksena mm. lukuisia mestaruuksia miesten tasolla niin Suomessa kuin kansainvälisesti. FC Viikingeissä Marko on toiminut pelaajana juniorivuosinaan sekä valmentajana useita vuosia.

Markon toimenkuvaan osa-aikaisena toiminnanjohtajana kuuluu toimia henkilöstön esimiehenä, yhteistyökumppanuudet, Heteniityn tekonurmen kenttäyhtiön sekä tulevan jalkapallohalli-projektin vetäminen.


Seurasihteeri
Miia Kähärä
miia.kahara@fcviikingit.com 040 031 7230


Seuravalmentaja
Mikael Virta
mikael.virta@fcviikingit.com
050 557 2962

Mikael on toiminut Viikingeissä seuravalmentajana vuoden 2017 lopusta asti. Jalkapallo on kuulunut Mikaelin elämään enemmän tai vähemmän koko iän, joten hänellä on runsaasti kokemusta valmentamisesta sekä iltapäiväkerho-toiminnasta.

Tällä hetkellä Mikaelin toimenkuvaan kuuluu Viikingeissä 2011 sekä 2013-syntyneiden poikien joukkueiden vastuuvalmentajana toimiminen. Mikael on suorittanut UEFA C+ (LAT) sekä on aloittanut vuoden 2020 keväällä UEFA-B valmentajalisenssin opinnot.


Seuravalmentaja(oppisopimus)
Nico Laitinen
nico.laitinen@fcviikingit.com
040 766 9909

Nico on seuran omia junioreita, joka on ollut toiminnassa pelaajana mukana 5-vuotiaasta B-junioriksi asti. Valmentamisen hän aloitti yläaste-ikäisenä seurassa, jonka jälkeen toiminut useissa ikäryhmissä jo useamman vuoden ajan.

Työt seuravalmentajana hän aloitti 2019 syyskuussa oppisopimusopiskelijana. Toimenkuvaan kuuluu 2014 sekä 2015 syntyneiden joukkueiden vastuuvalmentajan toimiminen, päiväkotiyhteistyöt sekä seuran sosiaalinen media ja verkkosivut.


Tyttövastaava Rami Numminen rami.numminen@fcviikingit.com 040 533 1390

Rami aloitti 2013 valmentamaan Viikingeissä, ja hän on toiminut P04 ja P05 joukkueissa sekä Naisten joukkueissa. Rami aloitti marraskuussa 2019 seurassa Tyttövastaavan-roolissa, mihin kuuluu mm. tyttöpuolen joukkueiden koordinointi.

Päivisin Rami toimii myös ohjaajana Viikkaritalolla, jonka lisäksi myös Aikuisfutiksen sekä P12-joukkueen vastuuvalmentajana.

Rami on suorittanut Lasten- ja Nuorten Erityis-ohjaaja koulutuksen sekä 2018 UEFA-B:n.


Petteri Pasanen

Junioripäällikkö Pete Pasanen pete.pasanen@fcviikingit.com 0405060907


FC Viikingit ry – Hallitus

Hallituksen pj.              
Mats Andersson
mazande151@hotmail.com
040 557 4243

Hallituksenjäsen
Stefan Loman
loman.stefan@gmail.com
050 520 3390

Hallituksen jäsen
Samuel Paananan
samuel.paananen@evl.fi
0400 786 361

Hallituksen jäsen (Varapuheenjohtaja)
Susanna Latvala-Andersson
susanna.latvalaandersson@gmail.com
040 581 9774

Hallituksen jäsen
Kaisa Rank
kaisa.rank@gmail.com
050 301 7370

Hallituksen varajäsen
Peksi Immonen
peksi.immonen@suomishippingservices.fi
0400 575 914